Turistika

Sninský kameň

Sninský kameň, ktorý vznikol sopečnou činnosťou, je významnou dominantou Vihorlatu. Je štvrtým najvyšším bodom masívu Vihorlatu (1006 m n. m.). Vrchol je chránený prírodným úkazom vo výške 15 až 20 metrov. Ten vznikol striedaním sopečných výbuchov a lávových výlevov, ktoré sa usadzovali na staršie treťohorné usadeniny.

To znamená, že Sninský kameň je vyvreninový andezitový útvar a skladá sa z dvoch skalných útvarov, a to Malého Sninského kameňa (1005 m n. m.) a Veľkého Sninského kameňa (998 m n. m.).V roku 1982 bol Sninský kameň vyhlásený za na prírodnú pamiatku vo výmere 5,52 ha. Nachádza sa nad jazerom Morské oko, juhovýchodne od obce Zemplínske Hámre. Sninský kameň je významným turistickým miestom, ktoré láka mnoho turistov. Z obce Zemplínske Hámre sa na naň dostanete po trase označenej zelenou farbou, zo Sniny po trase označenej modrou farbou, ktorá pokračuje cez sedlo Tri table (825 m n. m.) k Morskému oku. Červeno označená trasa spája obec Remetské Hámre cez Sninský kameň a Nežabec (1 023,4 m n. m.) s obcou Podhoroď.

sninsky kamen  sninsky kamen

 

Čo si môžete všimnúť:

  • dreviny majú obmedzený vzrast vplyvom klímy,
  • na severnej strane, ktorá je chladná a vlhká je rastlinstvo chudobnejšie ako na teplejšej južnej strane,
  • na skalách je možné sledovať vývoj rastlinných spoločenstiev,
  • vyskytujú sa tu vzácne xerofytné spoločenstvá s endemickou Kostrovou vihorlatskou (Festuca vihorlatica) a vzácnym Rozchodníkom ročným (Sedum annuum)
  • ďalšie rastliny: zvonček okrúhlolistý (Campanula rotundifolia), mliečivec alpínsky (Cicerbita alpina), kamzičník rakúsky (Doronicum austriacum) a jediná horská liana Karpát - plamienok alpínsky (Clematis a/pina)
  • vplyvom návštevnosti, je pôvodné rastlinstvo na vrcholoch kamenov značne poškodené a zmenené.
Naposledy zmenenéstreda, 17 jún 2015 09:55
Viac z tejto kategórie: « Morské oko Vihorlat »
Pre písanie komentárov sa prihláste

Odoberať novinky

Prihlásenie

fb iconLog in with Facebook
Registrácia