Turistika

Postávka

Národná prírodná rezervácia Postávka sa nachádza na južných svahoch vrchu Postávka (740,5 m.n.m). Vyhlásená bola v roku 1980. Rozlieha sa na území 25,91 ha. Pôvodný a chránený porast je buková javorina.

Tieto slatinno a vrchoviskovo-rašelinové biotopy obklopujú dnes už zanikajúce a najstaršie jazierko na Vihorlate. Rašelinisko je v rozsahu 1,59 ha. Táto prírodná rezervácia je chránená 5. stupňom ochrany. Čím je táto prírodná rezervácia jedinečná? Je ojedinelá na Slovensku svojím slatinnovo rašelinovým biotopom.Návštevníci môžu pozorovať a tešiť sa z krás chránených rastlín a dýchať čistý vzduch. Z chránených rastlín môžeme spomenúť : ostrica barinná (Carex limosa), plavúnec zaplavovaný (Lycopodiella inundata), blatica močiarna (Scheuchzeria palustris) a iné.

Za povšimnutie stojí aj chránený plavúň púčivý ( Lycopodium annotium), kľukva močiarna (Oxyccocus palustris) a jej červeno-zelené plody. Krásnou ozdobou lúk je koník zlatistý(Euthystira brachyptera) a telekia ozdobná ( Telekia speciosa), ktorá je jedným zo symbolov chránenej prírodnej oblasti Vihorlat.Vyskytuje sa ešte v Bukových lesoch a Slanských vrchoch. Obľubuje vápnité pôdy s výskytom spodných vôd. Pomýliť si ho môžeme s omanom pravým (Inula helenium). Turisti by si mali všímať vyznačených trás a tabúľ, nadpisov. Všetci by sme mali rešpektovať prirodzené prostredie ako živočíchov tak aj rastlín, lebo bez prírody by sme tu neboli ani my.

Svojimi bizarnými tvarmi a krásou Vás osloví aj rosnička okrúhlolistá (Drosera rotundifolia). Čo je na nej tak krásne a zároveň nebezpečné? Živí sa hmyzom.Hmyz priťahuje svojou nádhernou červenou farbou a kvapkami obsahujúcimi sladkú látku, ktorá pokrýva listy. Jej mäsožravý spôsob obživy sa u rosničky okrúhlolistej vyvinul v dôsledku nedostatku živín v kyslých biotopoch, kde rastie. K tráveniu svojej potravy využíva enzýmy a z jej tela získava tak výživné látky a dusičnany. Vyskytuje sa taktiež v celej severnej Európe, na Sibíry, v severnej Amerike , Japonsku a na Novej Guiney.

Na zabezpečenie ochrany v zmysle zákona NR SR č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny sa zakazuje vjazd motorových vozidiel, motorových trojkoliek a štvorkoliek, snežných skútrov a záprahových vozidiel. Taktiež je zakázané pohybovať sa mimo vyznačených trás a turistického náučného chodníka. Rekreanti by nemali zasahovať akýmkoľvek spôsobom do porastov a poškodzovať vegetačný kryt, chytať, usmrtiť, loviť živočíchy, zbierať plody rastlín a trhať rastliny. Zakladať oheň, táboriť, stanovať. Znečisťovať územie odpadkami a odpadmi a rušiť pokoj a ticho. Porušene vyššie spomenutých zákazov sa pokutuje.

Ak navštívite Postávku, objavíte krásy prírody, zlepšíte svoj zdravotný stav, vyčistíte svoju myseľ od pracovného stresu a zhonu mesta. Postávka bude pre Vás miestom, kde sa radi vrátite načerpať novú energiu a osviežite svoj pohľad na svet.

Naposledy zmenenésobota, 06 jún 2015 16:40
Pre písanie komentárov sa prihláste

Odoberať novinky

Prihlásenie

fb iconLog in with Facebook
Registrácia