Turistika

Zemplínska šírava

Slovensko poskytuje svojim obyvateľom, ale takisto návštevníkom, nespočetné množstvo nádherných miest a zákutí, ktoré sú priamo predurčené na to, aby sa stali vyhľadávanými turistickými atrakciami. Ak hovoríme o najväčších turistických atrakciách na Slovensku, určite nemôžeme vynechať slovenské more.

Vodná nádrž, pýšiaca sa týmto bezpochyby oprávneným prívlastkom, sa nachádza uprostred jednej z najkrajších prírodných oblastí Východného Slovenska – Vihorlatských vrchov v Zemplískom regióne, a nesie názov Zemplínska šírava.Nádrž s celkovou rozlohou 33 km2 je dvanástou najväčšou jazernou plochou starého kontinentu.Úctihodná je aj hĺbka Zemplínskej šíravy, ktorá v niektorých miestach dosahuje až 16 metrov. Výstavba tohto vodného diela začala v roku 1961 a trvala necelé štyri roky. Nachádza sa na pomedzí Vihorlatských vrchov a Východoslovenskej nížiny a aj vzhľadom na svoju výhodnú polohu, predovšetkým z hľadiska ročných teplôt /priemerná letná teplota je príjemných 20 °C/, začala už krátko po svojej výstavbe lákať húfy ľudí, hľadajúcich oddych pri vode.Oblasť známa nielen svojimi historickými pamiatkami, ale aj prekrásnou prírodou, každoročne priťahuje stále viac a viac slovenských, ale aj zahraničných turistov.

Zemplínskej šírava má aj sedem rekreačných stredísk (Biela Hora, Hôrka, Medvedia hora, Kaluža, Kamenec, Klokočov, Paľkov).

Napríklad rekreačné stredisko Hôrka, ponúka dovolenkujúcim okrem štandartnej infraštruktúry /ubytovanie, stravovanie, športové aktivity, relax, detské atrakcie/ aj vlastný amfiteáter s kapacitou 3 000 ľudí. Z lodného prístavu v tomto letovisku pravidelne vypláva výletná loď na  plavbu okolo Zemplínskej šíravy.

Rekreačné strediská so štrkovitými, alebo trávnatými plážami, poskytujú všetky potrebné služby pre dovolenkárov a turistov. V každom z týchto rekreačných stredísk, je k dispozícii sieť hotelov, penziónov, chát a kempingov, nechýbajú taktiež požičovne člnkov, vodných bicyklov, vodných skútrov alebo vodných lyží, detských ihrísk a ďalších atrakcií, ktoré bezpochyby prispejú k perfektnému relaxu a odychu. Toto všetko bez ohľadu na to, či preferujete aktívne strávené chvíle voľna, alebo uprednostňujete dovolenkovú pohodu.

 

sirava2 sirava3 sirava5

 

 

Ak patríte do prvej skupiny športových nadšencov, určite si nenechajte ujst možnosť vyskúšať si niektorý z vodných športov. Veľkým lákadlom je predovšetkým windsurfing a jachting. Tieto si môžete na Zemplínskej šírave vyskúšať počas hlavnej sezóny - od mája do konca septembra. Tiež sa tu pravidelne konajú jachtingové preteky, kde naozaj môžete zažiť ten pravý adrenalín. Okrem vodných športov, ktoré bývajú bezpochyby hlavnou športovou aktivitou, môžete využiť športoviská a ihriská – futbalové, tenisové, volejbalové, nohejbalové, minigolf a množstvo ďalších. Vzhľadom k tomu, že hladina Zemplínskej šíravy v zime zamŕza, je tu takisto možnosť venovať sa v zimnom období aj niektorým zimným športom.

 

sirava6

 

V prípade, že preferujete dovolenkovú pohodu, máte na výber z veľkého množstva atrakcií a aktivít. Okrem samotného kúpania a oddychovania na pláži, poskytuje okolie Zemplínskej šíravy široké možnosti pešej turistiky. Z množstva turistických chodníkov a príodných krás, na ktoré určite nikdy nezabudnete, spomenieme len prírodné jazero Morské oko, ktoré vzniklo počas sopečnej činnosti vo Vihorlate, alebo najvyšší vrch CHKO Vihorlat s rovnomenným názvom. Možno radšej uprednostníte rybolov, ktorý je v tejto oblasti veľmi rozšírený. Svoje rybárske schopnosti si môžete vyskúšať pri love šťuky, zubáča, kapra, úhora či pleskáča.

Na Slovensku je veľa krásnych miest, ktoré sa oplatí vidieť a "zažiť" na vlastnej koži. V prípade, že ešte nie ste rozhodnutí, čo navštívite najbližšie, určite si pripíšte do svojho zoznamu slovenské more – Zemplínsku šíravu. Či ste mladý, alebo starší, či s deťmi, alebo bez, či uprednostňujete aktívny relax, alebo skôr oddych, Zemplínska šírava a jej rekreačné strediská určite splnia Vaše očakávania.

Naposledy zmenenépiatok, 20 jún 2014 18:56
Viac z tejto kategórie: « Gitarové múzeum Senné rybníky »
Pre písanie komentárov sa prihláste

Odoberať novinky

Prihlásenie

fb iconLog in with Facebook
Registrácia